Objave
Klasicne kondenzacione susare WS toplotna pumpa
Poštovani prijatelji, mozda bi ovaj tekst mogao biti od koristi.Zima je duga, sušenje veša je nešto sto se, nažalost, izbeći ne može, te sam ja hteo da malo “ popričamo“ o različitim mašina za sušenje veša, prednostima i manama, cenama, a najčešće pitanje koje dobijam poslednjih dana je – RAZLIKA izmedju polovnih KLASIČNIH mašina za sušenje veša i mašina za sušenje veša sa TOPLOTNOM PUMPOM. Dakle, radni naslov bi bio: KLASIČNE kondenzacione masine za sušenje veša WS kondenzacione masine za sušenje veša sa TOPLOTNOM PUMPOM.
Pre rešavanja ove dileme, hajde prvo da nabrojimo koje vrste mašina za sušenje veša uopste postoje:
1. VENTILACIONE(potreban odvod, dakle mogu da stoje samo u kupatilu, uglavnom)
2. KONDENZACIONE (potreban samo utikač za struju, mogu da stoje gde god, prazni se posuda u koju se nakuplja voda i ne treba nikakav odvod)Hajde sada da damo osnovne karakteristike za svaki od modela, ali cemo da dodamo i mašine za sušenje veša sa TOPLOTNOM PUMPOM.
VENTILACIONE :Mašina uzima vazduh iz prostorije u kojoj se nalazi i pomoću električnog grejača zagreva vazduh za sušenje. Najčešće moraju da budu u kupatilu zbog odvodne cevi za vodu. Najveći su potrošači električne energije od svih mašina i pripadaju C energetskoj klasi.
KONDENZACIONE: Možete da ih stavite u bilo koju prostoriju Vašeg doma jer nemaju odvodnu cev već se voda skuplja u posebnu posudu. Kod njih, jednom uzet vazduh iz prostorije sve vreme kruži kroz mašinu i zagreva se na grejaču, međutim, mašina uzima dodatni vazduh iz prostorije kako bi kondenzator sve vreme bio hladan. Troše manje energije od odvodnih mašina i pripadaju B energetskom razredu.
MAŠINE SA TOPLOTNOM PUMPOM: Po kom principu onda rade ove mašine? Nemaju nikakve električne grejače. Pumpa sve radi sama, jedan te isti vazduh kruži sve vreme kroz mašinu i on se naizmenično hladi i zagreva. Toplotna pumpa ima tri puta manju potrošnju od električnog grejača i zato su ove mašine najštedljivije. Takođe, najnoviji modeli su A energetskog razreda, što znači dodatnu uštedu.
Dakle, hajde sada da vidimo koje su PREDNOSTI mašina sa TOPLOTNOM PUMPOM:1.Troškovi mašina sa toplotnom pumpom su od 20 do 40 odsto niži u odnosu na troškove drugih mašina za sušenje veša (zavisi i od energetskog razreda mašine)2.Izuzetno su tihe i vraćaju zanemarljive količine kondenzata nazad u prostoriju što je idealno za postavljanje mašine kao jednog od kuhinjskih elemenata3.Veoma su pogodne za sušenje osetljivih tkanina. Temperatura sušenja u ovim mašinama je niža nego kod uobičajenih mašina, a veš je osušen nežnije i brže4.Potrošnja energije je manja što je odlično za vaš džep.
Medjutim, da vidimo i MANE:1.Postoji mogućnost da se prostorija u kojoj se suši veš greje od toplote koju ispušta mašina.2.Skoro duplo i jače su skuplje od odvodne, a od 30 -40 % su skuplje od kondenzacione mašine za sušenje veša i u startu se mora odvojiti prilično novca da biste ih kupili.3.Zbog različitih programa sušenja, sušenje veša će biti malo duže.Da pokusamo da izvedemo neki zaključak:
Mašine sa TOPLOTNOM PUMPOM su za one koji imaju brdo veša za sušenje, a žele da znatno uštede struju. Takođe i za one sa manje veša, ali žele da im veš dugo ostane očuvan i istog kvaliteta kao kad je i kupljen. Nisu isključivo vezane za kupatilo što je odlično za sve one koji se pate sa prostorom; ove mašine mogu da stoje bilo gde.
Dragi prijatelji, nadam se da smo uspeli da makar malo razjasnimo osnovne razlike izmedju mašina za susenje veša. Slobodno ostavljajte komentare, podelite sa nama Vaša iskustva, kako dobra, tako i ona druga. Preporučujte, hvalite, kudite – sve to itekako može da bude od koristi nekom budućem kupcu! Do sledeceg čitanja, želim Vam puno zdravlja i svako dobro!